dobra baterija mi znači da traje bar 150 slika recimo u jednom danu. jel to moguće uopće?
Karticu nekakvu imam, torbicu takodjer. možda bi se čak odlučil za Oly, kad bi znal točno kaj ću dobit
dobra baterija mi znači da traje bar 150 slika recimo u jednom danu. jel to moguće uopće?
Karticu nekakvu imam, torbicu takodjer. možda bi se čak odlučil za Oly, kad bi znal točno kaj ću dobit
Nemam potpisa, jer neznam kaj da napisem!:-(
Moguce je.
Manje vise svaki primjerak opskrbljen sa Li-ion baterijom je kadar okinuti 150 pa cak i vise slika uz razumnu uporabu display - a i bljeskalice, tako da se oko toga ne bi trebao brinuti.
Sto se te Olympusve serije tice...ona je uvijek u vrhu aparata koje se za ulozeni novac preporucuje, ali prema recenzentima vec dugo vremena da to tako kazem "nit smrdi nit mirisi", dakle nikada se nisu isticali u masi ponude. Ipak, radi se o kvalitetnim aparatima, a kao mjerilo isplati li ti se ili ne odvazi koliko su ti vrijednosti optickoga zooma bitne u cijeloj prici i svakako prouci sample fotografije kojih se da naci po web - u hrpa, navedenoga Olympusa i kompariraj ih sa Nikon/Fuji aparatima koje razmatras kao mogucnost kupnje. Takodjer, i "upoznavanje" aparata uzivo takodjer igra ulogu, odi negdje gdje ih imaju sve ili odi u par ducana, pogledaj kako to izgleda uzivo trazi da ti ih daju u ruke, to cesto zna prevagnuti pri donosenju odluke.
" To every man there comes a time in his lifetime, that special moment when he is figuratively tapped on the shoulder and offered the chance to do a very special thing, unique to him and fitted to his talent. What a tragedy if that moment finds him unprepared or unqualified for the work which would be his finest hour."
Pošto bih uzeo jedan dio na rate, da riskiram tih dodatnih 500 kn i uložim u Oly-a?
Hoće služit bar 5 godina?
U Media Marktu.at je 249 €. Jel moguće nekak vratit porez, a da ne prijavljujem na granici? Tax free kak funkcionira i kolko je njihov porez uopće?
Zadnji uredio ExCenTric : 01-12-2010 u 10:39
Nemam potpisa, jer neznam kaj da napisem!:-(
Ja nisam Olympus fan, pogotovo kad se radi o compact ili ultra zoom klasi, tako da mozda i nisam prava osoba za savjet koji trazis.
Sto se sluzenja od 5 godina tice, to nitko ne moze garantirati niti za jedan compact model.
U pravilu ovi modeli bi trebali biti izdrzljivi i ukoliko se sa njima postupa uz duznu paznju trebali bi trajati takvo nekakvo razdoblje o kojemu pricas.
Najcesci kvarovi su na mehanici koja pomice opticke elemente i na chipu aparata (vidio sam aparata koji su ovakve kvarove imali i nakon 2 - 3 godina, ali nekako sam uvijek sklon misliti da je to uzrokovano nepaznjom vlasnika).
Porez je nemoguce dobiti bez ovjere racuna na granici (izlazak iz zemalja EU). Procedura je...prilikom kupnje zatrazis Tax free dokumentaciju koju ti osoblje ducana u kojemu si kupio aparat (ili bilo kakvu robu) ispuni i uz nju prilozi racun. Te papire potrebno je ovjeriti na slovenskoj strani slovensko - hrvatske granice. Robu prilikom ulaska u RH mozes probati sakriti (kao to je moj foto aparat i nije kupljen vani, pa ga niti ne prijavljujem...ako se na to odlucis savjetujem ti da bacis ampalazu nakon slovenske grane). Dopusten unos u RH ti je 1000 kn po osobi (dakle max. 1000 kn na jednome racunu...sto znaci da ako zelis unjeti 2000 kn vrijednu robu treba vas biti dvoje i trebate imati razsvojene racune, svaki po 1000 kn). Sa ovjerenom tax free dokumentacijom jednom kad si u RH ides u tax free ured (ima ih vise potreasi na tax free web - u). Povrat ide prena Tax free tablicama (po mojoj slobodnoj procjeni trebao bi dobiti cca 30 ak EUR - a).
" To every man there comes a time in his lifetime, that special moment when he is figuratively tapped on the shoulder and offered the chance to do a very special thing, unique to him and fitted to his talent. What a tragedy if that moment finds him unprepared or unqualified for the work which would be his finest hour."
a zake ti ne voliš Oly-a?
Gle ja ionak ne kužim te neke stvari, zato sam i pital tu, a tvoji savjeti i mišljenja mi puno znače u odluci. Tak da buš ti kriv na kraju ak nebum zadovoljan![]()
Nemam potpisa, jer neznam kaj da napisem!:-(
Iskreno...da ja kupujem jedan od tri navedena modela ja bi bez previse razmisljanja kupio Fuji.
Zasto...razlog je vrlo jednostavan...nudi isto sto i ostala dva uz Aperture priority i Shutter priority modove, a ja sam se navikao raditi sa tim modovima od samoga pocetka digitalne fotografije, tako da bi uvijek kupio aparat koji nudi takvo sto.
E sad, kako si i sam rekao, tebi to ne znaci puno, dakle ne vrednujemo jednako pojedine karakteristike koje foto aparat nudi, zato je nezahvalno svoje misljenje nametati nekome.
Kad dajem savjet trudim se biti maksimalno objektivan i maksimalno postovati ono sto onaj kojemu savjet dijelim vrednuje kod aparata ili fotografije kao konacnoga rezultata.
Ako zelis najmanji aparat uz sve funkcije ultra zoom klase uzmi Fuji - ja.
Ako zelis najveci raspon objektiva (dakle, enorman opticki zoom) definitivno uzmi Olympusa.
Ako volis macro fotografiju, ponovno je Olympus moje savjet.
Sto se ostrine i detalja na fotografijama tice...ako to trazis moj savjet je Nikon.
Eto...to je najbolje sto mogu, ako imas jos pitanja...tu sam.
" To every man there comes a time in his lifetime, that special moment when he is figuratively tapped on the shoulder and offered the chance to do a very special thing, unique to him and fitted to his talent. What a tragedy if that moment finds him unprepared or unqualified for the work which would be his finest hour."
e sad si zajeba do grla.
Veličina mi nije nešto poesbno bitna.
Po tvom zadnjem odgovoru, Fuji ima fukcionalnost, Nikon najkvalitetnije slike?, a Oly je od Nikona bolji zbog zoom-a?
Nemam potpisa, jer neznam kaj da napisem!:-(
Bookmarks