to jako puno govori o prosječnom iphone korisniku - doslovno daj šta daš, samo da je jabuka.
to jako puno govori o prosječnom iphone korisniku - doslovno daj šta daš, samo da je jabuka.
mislim da vam je nerazumljivo ponašanje korisnika iPhonea pa ću vam pokušati pojasniti stanje u jednom drugom industrijskom sektoru u kojem bilježimo sličan fenomen.
npr.
civic i golf se proizvode više od 40 godina i diljem svijeta se svake godine organizirano okupljaju mladi i slave svoje automobile. danas mnogi mladi kupe civic ili golf star 20 i više godina i u njegovo preuređenje ulože desetke tisuća kuna. nešto kao što se prije 20-30 godina radilo s yugom.
kod starijih je golf (ili mercedes 190/c klasa) kao unovčivi ček. ima stalnu vrijednost i brzo ga možeš zamjeniti za novac pa ga mnogi preferiraju u odnosu na druge modele.
istovremeno su u proteklih 40 godina i drugi proizvođači automobila ima bolje, veće, prostranije, komfornije, opremljenije, ljepše, jeftinije, štedljivije, brže... automobile nego što su golf i civic ili 190/c. no, danas ih se malo tko sjeća, a pogotovo ih još manji broj kupuje, a oni koji ih prodaju to uspjevaju s teškom mukom.
isto je i s iPhoneom. imati model iz 2010. (4 godine u mobilnom svijetu je usporedivo s mnogo više godina u automobilskom svijetu) je i danas u mnogim krugovima (poslovnjaci, školarci, nezaposleni...) status simbol. i zato ti mobiteli drže cijenu i kao novi i kao rabljeni.
da je to uspjelo i drugim proizvođačima s modelima iz 2010. vjerojatno bi i njihove lanjske prijanice sada držale cijenu i ne bi im se urušavala vrijednost kao što im se događa.
a upotrebljivost? i civic i golf, kao i mnogi drugi auti, velikoj većini služe da prebace od točke A do točke B, a iPhone, kao i drugi mobiteli, služi za razgovore i razmjenu poruka.
koštaju više od ostalih, i kada ga se kupuje i kada ga se prodaje, zato jer se plaća proizvod koji žele i mnogi, mnogi drugi, i koji će željeti i mnogi, mnogi drugi kada ga odlučite prodati
Zadnji uredio ispravljach : 25-06-2014 u 11:47
Bookmarks