Off topic:
UIQ nije baziran na Symbianu, nego je UIQ dio Symbiana. AFAIK, Symbian je glavni OS koji se brine o low-level stvarima (pristup hardveru i sl.), a na njega onda dodje user interface, koji moze biti UIQ ili S60.

On topic:
Slazem se sa gorenavedenim, a i o tome se vec pricalo ovdje vise puta. Ne postoji Remote Control za dumb telefone jer je jedina moguca aplikativna nadogradnja tih telefona preko Java aplikacija, a one ne mogu pristupiti IrDA portu na dovoljno niskom hardverskom nivou.