Join Today
+ Odgovori na temu
Prikazujem rezultate 1 do 15 od 15

Tema: Overclocking

Hybrid View

  1. #1
    Forum Admin Postignuća:
    SocialVeteranTagger Second Class50000 Experience PointsOverdrive

    Datum registracije
    Nov 2004
    Lokacija
    /root/home/
    Mobitel
    DynaTAC 8000X
    Godina
    44
    Postova
    6.913
    Bodovi
    151.800
    Nivo
    93
    Bodovi: 151.800, Nivo: 93
    Bodovi: 151.800, Nivo: 93
    Ukupna aktivnost: 0%
    Ukupna aktivnost: 0%
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    pa napiši koji CPU, ploča i RAM, ovaj forum je sposoban pomoći ti...

  2. #2
    Pravi forumaš Postignuća:
    Veteran5000 Experience Points

    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Novska
    Mobitel
    k800
    Operater
    t-mobile
    Godina
    45
    Postova
    108
    Bodovi
    9.579
    Nivo
    23
    Bodovi: 9.579, Nivo: 23
    Bodovi: 9.579, Nivo: 23
    Ukupna aktivnost: 0%
    Ukupna aktivnost: 0%
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    prvo bi zelio nesto procitati o tome pa se tek onda odluciti
    ne zelim si unistit "kantu" zbog neznanja,kakvi su rizici i da li se osjeti neka velika razlika ili su to nijanse.

  3. #3
    Forumaš sa iskustvom Postignuća:
    31 days registered

    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Trogir
    Mobitel
    Nokia N73 + 1GB MINI SD
    Operater
    T-mobile
    Godina
    34
    Postova
    242
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    [SIZE="1"]Overclock Procesora
    SVE ŠTO JE NAPISANO U OVOM ČLANKU RADITE NA SVOJU ODGOVORNOST, tj. ne preuzimam odgovornost na nastale štete vašeg hardvera ni softvera.

    Neki tvrde kako ništa ne znači to što Vam piše 2000 Mhz umjesto originalnih npr. 1463 Mhz, no ovdje ću Vam detaljno prikazati da li ima smisla ili ne.

    Razlog overclocka ?

    Brže kodiranje i dekodiranje, brže računanje kompliciranih matematičkih operacija, brža grafika i dr.

    Pročitajte sve prije nego išta pitate, ili radite ili ....

    Prvo morate znati koji procesor imate (ne morate znati, no bolje je, jer možete očekivati neke određene rezultate).

    Ako imate XP, provjerite da li je Tbred B (iako svi noviji jesu). Da bi to provjerili morate znati serijske brojeve s procesora.

    npr. AXDA1700DLT3C (dakle AXDA znači da se radi o 0.13 um tehnologiji). 1700 znači da se radio 1700+. DLT3C (D i nije toliko važan tj. znači da se radi o OPGA ...), L znači da se radi o 1.5V, T označava maksimalnu temperaturu od 90°C, 3 označava cache od 256 KB i C označava brzinu sabirnice 266 Mhz.



    Ovdje ću opisati 2 načina, koja su usko povezana.

    AKO se bojite da možete oštetiti kompjuter, za vas je 1. način (bezbolan), dakle bez dizanja voltaže. Taj postupak je važan i za 2. način, jer se pomoću prvog točno zna kolika je maksimalna frekvencija sabirnice i procesora za određenu voltažu (to je dobro znati ! )

    Kao što se vidi, za najbolje performanse kompjutera je bolji viši FSB, frekvencija sabirnice, koja je usko povezana s memorijom, najbolje je da rade u omjeru 1:1. Naravno isto tako se i vidi, da ovisi i o Latenciji memorije, (RAS, CAS, ...), moje postavke su 3-2-2-2.0 (na 217 Mhz FSB). To je po prilično dobro. Na nekom drugom sustavu, npr. King MAX memorija, ili Samsung, ili PQI, to će biti sličnije 7-3-3-3.0 (2.5) i slično tome. U biti i meni s Corsairom BIOS tako postavi po defaultu kada stavim visoki FSB. No može se regulirati ručno, pa sam ja stavio na navedene postavke.

    Naravno da se do najboljih postavki ne dođe odmah iz prve. Ide se nekim redom. Ako ne dižete napon, temperatura ne raste, tako da se ne morate bojati da će nešto otići, naravno još je jedna stvar u igri, a to je brzina PCI utora, koja mora biti zaključana na 66 Mhz (ili tome slično, no 66 je dobro, default).

    Default napon mog 1700+ je 1.5 V, što se vidi iz postavka (DLT3C). Dakle za overclock su bitne serije procesora.


    Najbolje je da procesor radi na 1.5 V i da je Tbred B (to je jako dobro):

    1. manje se grije,

    2. podignete napon na 1.6 V i radi kao neki drugi procesor kojem je defaul 1.6 V, ali na većoj frekvenciji.

    Svi pitaju kako overclockati memoriju ili procesor ili .. Ako se ukupna frekvencija mijenja mijenja se dakle i frekvencija procesora bilo da ste dirali samo multiplikator ili brzinu sabirnice.

    NAJVEĆI FSB

    To provjerite tako da stavite multiplikator na neku malu vrijednost kao što je 8 ili 9 (10, 11, ovisi da li možete manje). FSB podižete za 5 Mhz ili manje. Najviši do kojeg ste došli da radi pa podignete još jednom, pa podignite malo voltažu memorije, nemojte preko 2.7 V (ako nemate extreme memoriju ili neku koja je pouzdana ili znate da će raditi). Kada dođete do krajnje frekvencije FSB na 2.7 V, zapišite to. Iznad te frekvencije vam neće raditi bez boljeg hlađenja ili uopće neće iznad raditi. Spustite se za koji Mhz i to je NAJVEĆI FSB na kojem može raditi vaš sistem.

    NAJVEĆA FREKVENCIJA

    Možete raditi i na DEFAULT NAPONU (no to neće biti onda maksimalni overclock). Predlažem da ovo napravite jednom i brzo (ZA ONE KOJI SE BOJE PODIZATI NAPON)

    Nakon maksimalno FSBa dobro je provjeriti maksimalni Overclock procesora. To se najbolje provjerava tako da se FSB stavi na default postavke (ili manje) i diže se multiplikator i voltaža procesora, naravno voltaža tek nakon neuspješnog bootanja do windowsa. Kao što piše kasnije voltažu NE DIZATI iznad 1.8 V na ZRAČNO hlađenje, te ne preporučam iznad 1.7V. (ovisi o temperaturama, ali maksimalnim dok je procesor pri 100% opterećenju). Da skratite ovaj postupak probajte odmah staviti na 1.7V (ako vam se ne grije inače previše procesor) te podiži te multiplikatore redom. Kada dođete do neke frekvencije na kojoj ili dođe do Win i sruši se. Vratite se za korak ili 2.

    Poslije ova 2 testiranja zapišite dobivene rezultate, trebati će vam.

    Ono što povezuje oba načina overclocka je to da trebate dobiti što veći FSB i doći što bliže maksimalnoj frekvenciji (za napon koji ste provjerili) !

    1. NAČIN (nema zagrijavanja):

    Dižete malo po malo. Dakle počnite s FSBom jer više dobivate. Dižete po 1 ili više Mhz. Za početak postavite latencije na default. Ako imate memoriju na 333Mhz, moći ćete negdje otprilike do 180 Mhz, ovisno o matičnoj i memoriji, ako imate 400 Mhz memoriju ovisno o matičnoj da li ćete moći do 200 Mhz i malo preko. Poslije svakog podizanja memorije resetirajte kompjuter te provjerite da li se digne skroz do windowsa, tako dižete dok se ne resetira ili stane ili sl. U slučaju da ne dolazi do BIOSA postoji način da se dođe do biosa, na EpoX-ovim pločama to je restart uz držanje tipke Insert, isto je i s Abitom, no negdje se treba resetirati BIOS ručno, tj. s baterijom ili jumperom na 100 Mhz. Kada ste došli do neke maksimalne, npr. 172 Mhz gdje se resetirao, a na 171 ili 170 Mhz se nije resetirao tu stanete (osim ako želite na 2. način (opisan gore)). Provjerite još stabilnost ili uz pomoću PCMarka 2002 (memory test). Postoji mogućnost da se resetirao ili sato radi procesora, no većina od navedenih ide i preko 2300 Mhz, pa na 11x170 (1870 Mhz) ne bi smjelo resetirati radi procesora, pogotovo ne Barton kojem je default 166 Mhz.

    Nakon ovoga se dižu voltaže, o tome pročitajte ovdje:

    2. NAČIN (veće grijanje):

    Ovdje neću raspravljati o coolerima, ako mislite da imate dobar, ili još bolje, ako vam temperature sada nisu preko 45°C (na max i sl.) onda nećete imati problema s pregrijavanjem, dok će ostali primijetiti da su odabrali loš cooler.

    Temperatura je vrlo važna. Dakle ako želite potpuni overclock i što bolje performanse trebate imati pristojno hlađenje. Naravno pri podizanju napona mora doći do povećanja disipacije topline tj. većeg grijanja. Ni ovdje nema nekog velikog rizika ako imate noviju opremu, jer će jednostavno kompjuter za blokirati ako je temp. prevelika, no sve je objašnjeno.

    Obavili ste 1. dio, dakle došli ste do najvećeg stabilnog FSBa i provjerili za defaultni napon najveću frekvenciju procesora. Sada probajte podignuti voltažu za 0,5 V (s 1.5 na 1.55, 1.6 na 1.65 i tako dalje). I nakon toga dižite još FSB, svaki puta kada zapnete, dignite za 0.5 V, NEMOJTE DIZATI VIŠE OD 1.8V ili ako je temperatura procesora oko 50°C (idle).

    Npr. Memorija 400 Mhz, procesor Barton 2500+, a vi ste stali na 11x170, možete podići napon procesora i ići dalje, gdje god da zapne memorija vi možete dalje ako je maksimalna frekvencija veća od vaše trenutne.

    Defaultna voltaža procesora je 1.5 V (DLT3C procesori kod 1700+), te 1.6V (DUT3C), Barton je uglavnom na 1.6 V. Memorija je na 2.5 V, no ide i na 2.7V svaka, a 2.9V Corsair (XMS) i ako vjerujete u memoriju, ne preporučam za početnike..). Možda nemate ove postavke u BIOSU, ili možete manje podizati napon, onda ostavite na default.

    Ako imate ploču npr. Abit NF7-S možete regulirati i chipset voltažu, stavite na maks, nema problema jer cooler koji se nalazi na NB je dovoljan. FSB bi mogao ići i do 220 tako da ako ne ide, stvar je u memoriji.

    Još jednom : Voltažu procesora nemojte dizati previše, do 1.8V na zračno hlađenje i ako vam temperatura ne prelazi 60°C na full opterećenju.

    Kada zapne nakon restarta, podignete malo voltažu. Preporučam da pronađete najveći overclock pri 1.7V jer se tu procesor ne grije previše ako imate imalo bolji cooler ...

    U slučaju da memorije ne ide, a znate da procesor ide, proces je obrnut. Tj. nakon što ste našli maksimum do kojeg ide FSB idete s multiplikatorom, koji je default na 11 kod AMDa. Dakle stavite ga na 11.5, pa resetirate i tako dalje, naravno dižete voltažu procesora kao što je gore opisano.

    Jedna stvar. Nakon uspješnog overclocka shvatit ćete da je najbolje naći neku srednju vrijednost FSBa kod koje će latencije memorije biti niže. Tada će performanse biti bolje. Npr. kod mene 11x217 (3-2-2-2.0), a 11x225(4-3-2-2-2.0) će imati iste rezultate u 3Dmarku ( no to je program koji pretežno testira grafičku), te će o Grafičkoj najviše ovisiti score. No ako grafičku ne diramo vidjet ćete da je 11x217 i 11x225 isto. No za neke druge aplikacije kod kojih je bitna propusnost memorije biti će apsolutno bolje 225. Zato morate znati za što overclockate kompjuter.
    To bi bilo sve. SRETNO !
    EDIT:Evo stranice otkud sam ovo copirao: http://www.croaxes.co.nr/ podforum hardwere
    Zadnji uredio THE NO : 08-01-2007 u 12:01

  4. #4
    Pravi forumaš Postignuća:
    Veteran5000 Experience Points

    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Novska
    Mobitel
    k800
    Operater
    t-mobile
    Godina
    45
    Postova
    108
    Bodovi
    9.579
    Nivo
    23
    Bodovi: 9.579, Nivo: 23
    Bodovi: 9.579, Nivo: 23
    Ukupna aktivnost: 0%
    Ukupna aktivnost: 0%
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    cpu amd athlon64 3000+, sck 754

    MB Gigabyte k8ne,s754,nForce4-4x,sata,glan,atx

    graf. radeon x800gt pcie,256mb,stavio sam northpole tm1000 15dba vga cooler

    ram ddr 2x512mb pc3200 400mhz + 1024 superram kingmax 400mhz

    sto da klokam i koliko?
    imam ati tray tools


 
+ Odgovori na temu

Slične teme

  1. Overclocking i Flashing
    By Ico86 in forum Stolna računala
    Odgovora: 1
    Posljednji post: 12-09-2006, 22:41
  2. Overclocking 6800GS Help.
    By Domek in forum Stolna računala
    Odgovora: 6
    Posljednji post: 27-07-2006, 23:30
  3. Radeon 9200 overclocking
    By alex1 in forum Stolna računala
    Odgovora: 4
    Posljednji post: 19-03-2006, 18:36
  4. overclocking
    By Lorry-Brzi in forum Aplikacije
    Odgovora: 2
    Posljednji post: 19-02-2006, 02:49
  5. MDA Compact/I-mate JAM overclocking
    By SlaWeX in forum Windows Mobile
    Odgovora: 9
    Posljednji post: 25-09-2005, 17:20

Bookmarks

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove