Join Today
Klikni ovdje da osvojiš bon, pretplatu na VIDI i mobitel!
+ Odgovori na temu
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 25
    Postignuća:
    SocialYour first GroupVeteranTagger First ClassOverdrive
    Nagrade:
    Master Tagger

Datum registracije
    Jan 2007
    Mobitel
    Nokia Lumia 920
    Operater
    tomato
    Godina
    22
    Bodovi: 25.316, Nivo: 38
    Ukupna aktivnost: 99,9%

Post Skidanje torrenta za neznalice

Znači, pošto sam skužio da puno ljudi traži različitu paletu programa, filmova, igrica za PC itd., odlučio sam napraviti jednu temu koja u kojoj će se govoriti o torrentima. Znači, torrent je p2p (peer-to-peer) protokol djeljenja i primanja podataka. Navodno prema nekim istraživanjima 35% prometa na internetu otpada na torrente. Torrentom se uglavnom skidaju veće količine podataka (dakle ne npr. jedna pjesma nego cijela diskografija te grupe), a stvar funkcionira na način da vi skidate od drugih (npr. tu diskografiju) i drugi skidaju od vas istovremeno... Dijelovi datoteka „kruže“ između korisnika.
    Evo i demonstracije:

Dakle, za skidanje sadržaja s torrenta potrebno je:

1. Veza prema Internetu (ADSL, preporučljivo s Flat paketom)
    2. Neki od torrent programa
    3. Antivirusni program (Avast, Avira, AVG, MSE)
    4. Puno slobodnog prostora na HDD-u (ovisno o veličini samo torrenta, ne? )

Rijetko tko danas koristi dial-up za spajanje na net no ipak oni koji još uvijek koriste dial-up neka odmah na početku odustanu od ovoga. Čak i oni s nekim manjim ADSL paketom (najbolje je da imate Flat) moraju paziti na promet. Pošto je to p2p protokol, imajte na umu da ono što skidate (download, skraćeno DL) ostali korisnici i skidaju s vašeg računala (upload, UL). Dolazimo do nekih novih pojmova.

Opširan opis čestih termina i fraza koje se koriste u p2p svijetu objašnjene su ovdje (na engleskom)
    Evo ukratko na hrvatskom za one koji nisu baš vični anglo-saksonskom verbalnom izričaju
    SEEDER- korisnik koji je skinuo datoteku u cijelosti (DL = 100%) te jedini promet koji ima je upload.
    LEECHER-korisnik koji nema datoteku u cijelosti, pa one djelove datoteke koji nedostaju skidaju od seedera.
    RATIO-omjer između količine skinutog sadržaja i uploada. Najbolje je da taj omjer bude 1:1, a na nekim stranicama s torrentima (tzv. trackeri) taj omjer je jedan od uvjeta daljnjeg skidanja sa tih stranica. Većinom je to uvijet na privatnim trackerima, a na javnim trackerima nema nikakvog uvjeta što se tiče omjera, iako bi bilo pošteno da ostali skidaju od vas, barem neko vrijeme.
    Za početak, treba nam program za skidanje torrent sadržaja. Najpoznatiji program je definitivno BitTorrent, ali postoji i njegova "light" verzija, utorrent. Postoje i ostali programi kao što su Azureus i BitComet, ali ćemo za ovaj slučaj koristiti utorrent.

Znači, nakon skidanja programa s njegove službene stranice, i pokretanja, dobijemo ovakav prozor:

Opis kartica vidljivih u utorrent prozoru:
    Name-naziv programa koji skidamo
    #- redni broj skidanja
    Size-veličina programa
    Done-postotak skinutog sadržaja
    Status-da li se program downloada ili uploada
    Seeds-broj seedera
    Peers- broj leechera
    Down Speed-brzina DL-a
    Up Speed- brzina UL-a
    ETA- približno vrijeme završetka skidanja
    Uploaded- količina podataka koji je skinut s vašeg računala
    Ratio- omjer između DL-a i UL-a
    Available-koliko je dostupno djelova programa. Ako je broj manji od 1, onda nitko nema datoteku u cijelosti.

Ostale kartice i nazivi nisu pretjerano relevantni za nekog average peera

Slijedeća stvar koja nam je potrebna su torrent stranice. Pošto je već bilo govora na ovom forumu od kuda skidati, samo ću staviti link.
    <<<LINK>>>

Uzeo sam primjer stranicu thepiratebay.org .

Kao što vidite, na početnoj stranici odmah možete napisati što tražite. U ovom slučaju želim skinuti Open Office, pa sam upisao naziv programa u pretraživač. Kliknite na "Pirate Search". Trebali bi se pokazati rezultati pretrage.

Izaberemo ono što smo tražili(u ovom slučaju prvi link). Najbolje je da nađemo neki link koji imaš što više seedera (SE) i/ili što manje leechera (LE) Nakon što kliknemo na željeni link, pojavljuje se slijedeće:

Kliknemo na "DOWNLOAD THIS TORRENT"
    Važno je da čitate komentare ostalih korisnika, jer nerijetko se može desiti da neke datoteke sadrže i viruse, spyware itd.
    Vaš pretraživač (u mojem slučaju je to Google Chrome) će vas pitati što želite učiniti s datotekom xxxxxxxx.torrent (x je naziv datoteke, a ekstenzija je uvijek .torrent). Kliknite "Open With" te nađite datoteku "utorrent.exe" na mjestu gdje ste instalirali utorrent. Nakon toga potvrdite s "OK". Pojavljuje se slijedeće:

Tu možete vidjeti što skidate. Kliknite OK.

Zatim možete vidjeti kako napreduje skidanje sadržaja... Skidanje teče brzo zato jer je dosta seedera (sa dobrim uploadom). Što je veći broj seedera, brže će se skidati datoteka.

Nakon što se download dovrši, pojaviti će se pop-up prozorćić kod sata dolje desno, te klikom na njega dolazite do foldera gdje je spremljena datoteka.

Ova demonstracija prezentira skidanje Open Officea što je legalno zato jer je Open Office besplatan. Skidanje komercijalnih programa je nelegalno pa time i zabranjeno... Nisam odgovoran ako ćete odgovarati zbog toga

Evo, nadam se da sam pomogao... Ako treba nešto korigirati/nadopuniti, samo recite, tu ili na PM, pa ću srediti to.

Za kraj stavljam YouTube video gdje čovjek (na engleskom) objašnjava kako detaljnije konfigurirati utorrent:

Pozdrav i ugodno skidanje želi vam Mario92
    Zadnji uredio Mario92 : 02-08-2011 u 23:06 Razlog: Dodane slike, mala prerada texta :)
    NOKIA|Lumia 920

2. 'Hvala' kažu:

Moderator Postignuća:
    SocialVeteranOverdrive25000 Experience Points

Datum registracije
    Dec 2006
    Mobitel
    Samsung Galaxy S4
    Operater
    Vip
    Godina
    28
    Bodovi: 27.104, Nivo: 40
    Bodovi: 27.104, Nivo: 40
    Ukupna aktivnost: 67,0%
    Ukupna aktivnost: 67,0%
    Koristan thread!
    Molim Vas da pametno pitate i odgovarate,i ne navlacite se na ilegalnu stranu torrent-a,te da ne postate svasta slicno tome.
    Thread je od sad sticky.

Tek rođen
    Datum registracije
    Aug 2009
    Mario, sve čestitke, odličan si učitelj! Ja sam početnica u torrentima i tek sad shvaćam o čemu se radi! pročitala sam više objašnjenja ali dosad mi nije bilo jasno.
    Ja bih te molila da mi objasniš kako napraviti novi torrent i postaviti ga da radi, ja sam pokušala ali stalno ima nekih problema...

Pravi Forumaš Postignuća:
    31 days registered

Datum registracije
    Jan 2008
    Mobitel
    K800+512 M2 Micro, Z550i
    Operater
    VIP
    svaka cast na trudu...odlican thread...mogo bi jos eventualno napisat ponesto o privatnim trackerima

Najčlan 2009.
    Datum registracije
    Oct 2006
    Mobitel
    Moto G
    Operater
    Tele2
    Godina
    21
    Bodovi: 34.423, Nivo: 45
    Ukupna aktivnost: 0%
    Pa, nema ti se baš nešto previše napisati o privatnim trackerima...
    Glavna značajka privatnih trackera je da imaju pravo o ratiu.
    Idealno bi bilo da imaš 1:1 ratio- tj. koliko si skinuo, toliko i da uploadaš (tj. toliko drugi od tebe skinu).
    No, to je malo problematično jer su brzine u RH dosta slabe.
    Nekada ti treba i mjesec dana da "vratiš" ono što si skinuo (jer imaš malu brzinu uploada, jer leechevi skinu više od onih sa većim brzinama).
    Pojedini trackeri te izbace ako imaš loš ratio.

Ali, zato dobri privatni trackeri imaju redovito i po par puta više seedsa nego leecha na većini torrenta.
    Sa privatnih trackera (makar, sada koristim samo Zamundu) mi je redovito DL 500 kb/s- što je maksimum moje brzine interneta.
    Također je i problem upasti u poznatije privatne trackere.
    Ili su potrebne pozivnice (tj. "preporuke" postojećeg člana tog trackera) za koje davaoci traže uvjete- da imate dobar ratio na trackerima koje koristite (nekada su ti uvjeti teško ispunivi, jer ako zeznete taj račun- mogu i izbrisati račun onome koji vam je dao pozivnicu, nekada znaju i izbrisati članove iz cijele države- ako imaju loša iskustva sa članovima iz te države) ili se jako rijetko otvara mogućnost registracije.

Najbolje vam je početi sa Demonoidom, tamo napraviti dobar ratio (to nije problem) pa se otisnuti u potragu za boljim trackerom (ako vam je potreban).
    Pozivnice za Demonodi je lako dobiti (imate temu u Chataoni), a brzine su solidne.

Makar, pribavio sam dosta pozivnica za dobre trackere, i isprobao sve- ali jednostavno mi nije bilo potrebno ili je bilo preteško održati ratio.
    Sada koristim Piratebay, Demonoid i Zamundu (Piratebay je javni tracker) i nađem sve što mi treba.
    Jedino što mi pada napamet su trackeri koji imaju samo HD serije, filmove... samo bi mi oni bili "neophodni" da mi treba takav sadržaj.
    ˙ɐsıdoʞnɹ ƃoʌs ǝɾuɐʇıɔ oʇ ǝɾ ouɔıqo -ɐƃoʞ olıq po ıɾloq ǝɾ nɯǝɔ n oʇsǝu ɐɯı ʞǝɾʌoɔ ıʞɐʌs

31 days registered

Datum registracije
    Jan 2008
    Mobitel
    K800+512 M2 Micro, Z550i
    Operater
    VIP
    ljepo...moja preporuka je da se isto krene do demonoida jel je najlakse za ratio odrzavat. onda se probat ubacit na ipt a onda na TL...i jos da napomenem da bi za pocetak bila i dobra i IPT jer ima dosta freeleecha sto nama hrvatima sa ovakvim vezama ide u korsit...na TL neka ideu samo oni sa seedboxovima i dobrom vezom jer je ratio prilicno tesko odrzavat (pricam iz iskustva)

"Godzilla" Postignuća:
    Veteran10000 Experience Points

Datum registracije
    Jul 2008
    Mobitel
    SGS2 + 32GB
    Operater
    Tele2 Smart
    Bodovi: 11.209, Nivo: 25
    Bodovi: 11.209, Nivo: 25
    Ja tek sad vidio ovu temu.. Hvala mario na ovim detaljnim uputama, čak ni ja nisam puno toga znao, ja uglavnom šta trebam nađem i skinem i to je to...

Al nešto mi nikad nije bilo jasno..
    Neki dan sam skinuo film koji je imao oko 5 seeda i oko 10 leechersa, a skinuo se full brzo (za oko pola sata), dok neki filmovi koji imaju čak i po 1000 seedsa i leechersa se skidaju sporije.. Nisam nikada skidao torrente s 0 seedsa i leechersa jer se ti torrenti uvjek prekinu već na početku i nemoguće ih je downloadati.. Kako skinuti te torrente?
    T630->K700i->K530->N73->N82->Omnia->Galaxy->Legend->Desire->GalaxyS->GalaxySII->EVO3D -> SGS -> SGS2 -> SGS3

Postignuća:
    Nagrade:
    Master Tagger

Datum registracije
    Jan 2007
    Mobitel
    Nokia Lumia 920
    Operater
    tomato
    Godina
    22
    = Citat = Izvorno postao yunaizeina Pregledaj post
    Mario, sve čestitke, odličan si učitelj! Ja sam početnica u torrentima i tek sad shvaćam o čemu se radi! pročitala sam više objašnjenja ali dosad mi nije bilo jasno.
    Ja bih te molila da mi objasniš kako napraviti novi torrent i postaviti ga da radi, ja sam pokušala ali stalno ima nekih problema...
    Hvala na čestitkama

Evo, kad ulovim malo vremena, stavit ću kako se uploadaju torrenti.
    NOKIA|Lumia 920

Najčlan 2009.
    Datum registracije
    Oct 2006
    Mobitel
    Moto G
    Operater
    Tele2
    Godina
    21
    = Citat = Izvorno postao GT-R Pregledaj post
    Ja tek sad vidio ovu temu.. Hvala mario na ovim detaljnim uputama, čak ni ja nisam puno toga znao, ja uglavnom šta trebam nađem i skinem i to je to...

Al nešto mi nikad nije bilo jasno..
    Neki dan sam skinuo film koji je imao oko 5 seeda i oko 10 leechersa, a skinuo se full brzo (za oko pola sata), dok neki filmovi koji imaju čak i po 1000 seedsa i leechersa se skidaju sporije.. Nisam nikada skidao torrente s 0 seedsa i leechersa jer se ti torrenti uvjek prekinu već na početku i nemoguće ih je downloadati.. Kako skinuti te torrente?
    Možda tih 5 seeda ima ultra brze brzine uploada, a leechi su imali veći dio filma pa si i od njih skidao.
    ˙ɐsıdoʞnɹ ƃoʌs ǝɾuɐʇıɔ oʇ ǝɾ ouɔıqo -ɐƃoʞ olıq po ıɾloq ǝɾ nɯǝɔ n oʇsǝu ɐɯı ʞǝɾʌoɔ ıʞɐʌs

Postignuća:
    Nagrade:
    Master Tagger

Datum registracije
    Jan 2007
    Mobitel
    Nokia Lumia 920
    Operater
    tomato
    Godina
    22

Post Upload torrenta

Dakle...
    Prva stvar koju treba napraviti je - pokrenuti utorrent

Nakon pokretanja utorrenta, treba otići na File --> Create new torrent:

Nakon toga pojavljuje se prozor u kojem treba ispuniti neke podatke.

Ako se želi uploadati samo jedna stvar (image, rar arhiva, mp3 itd.) onda treba izabrati "Add file" no ako treba uploadati cijeli folder (npr. album, više datoteka istovremeno) ona treba izabrati "Add directory".

Pod "trackers" treba staviti tracker linkove (ne znam točno naziv ) od nekih torrent stranica. Konkretno, ovi trackeri su uzeti s Mininove, Pirate Bay trenutno ima neke probleme sa stranicom tako da nisam od njih uzeo tracker.

Obavezno treba staviti kvačicu na "Start seeding". Nakon podešavanja i ispunjavanja podataka treba kliknuti na "Create and save as..." Brzina pravljenja .torrent datoteke ovisi o veličini podataka, npr. meni za 6.3 GB trebalo je oko minutu i pol, a za datoteku veličine 5 mb napravio je .torrent datoteku za sekundu .

Nakon toga trebalo bi se pojaviti ovo:

Pošto je datoteka u cijelosti na HDD-u, nema nikakvog DL-a, samo UL.
    Pošto je uploadani file dosta popularan, nekoliko "mušterija" je počelo skidati dotični file sa mojeg kompa.

Naziv programa je bluran da ne bih širio pira... ovaj, reklamu po forumu

Evo, nadam se da sam pomogao.

Mario92, over and out.
    Zadnji uredio Mario92 : 24-08-2009 u 23:54 Razlog: Mali zayeb sa slikama, sad je sve OK :)
    NOKIA|Lumia 920

12. 'Hvala' kaže:

Najčlan 2009.
    Datum registracije
    Oct 2006
    Mobitel
    Moto G
    Operater
    Tele2
    Godina
    21
    Zna li netko koliko je bandwidtha potrebno za normalno surfanje (forumi, facebook, gmail)?
    Tako da ograničim uTorrent da mi ostane dovoljno za normalno surfanje.

31 days registered

Datum registracije
    Jan 2008
    Mobitel
    K800+512 M2 Micro, Z550i
    Operater
    VIP
    = Citat = Izvorno postao georgy Pregledaj post
    Zna li netko koliko je bandwidtha potrebno za normalno surfanje (forumi, facebook, gmail)?
    Tako da ograničim uTorrent da mi ostane dovoljno za normalno surfanje.
    kod mene ako ocu glatko surfanje ostavim si 2 mbita....ako nemas dobru vezu ostavi si bar 1 - 1.5

Pravi Forumaš
    Datum registracije
    Jul 2006
    Mobitel
    xperia Neo "Slow boy"
    Operater
    bonbon
    Bodovi: 9.737, Nivo: 23
    Bodovi: 9.737, Nivo: 23
    Ukupna aktivnost: 13,0%
    Ukupna aktivnost: 13,0%
    dobro je ovdje objasnjeno , svatko bi trebao skuziti .

tips and tricks : recimo, dogodi se da na nekoj torrent stranici nadjete neki torrent , ali kad ga pokusate skinuti to ili je uzasno sporo , ili se uopce ne mice s mjesta , dakle

a)nema seedera
    b)potreban je login - registracija na stranicu

iskopirate tocan naziv torrenta - navest cu primjer

National.Geographic.guardians.of.nature.sardinia.7 20p.hdtv.x264-DICH

to je video visoke kvalitete (HD) i kao takvog ga je prilicno tesko naci.
    iskopirate tocno to u google , enter, izbaci gro rezultata. idete od stranice do stranice, skidate sve torrente , jedan od njih ce biti zdrav.

e i da: kao sto je spomenuto , tesko je odrzat dobar ratio zato sto nam je download brzina puno veca od upload brzine . tehnicki tobi se moglo nadoknadit tako da skines nesto pa ne mices iz liste torrenta, ali evo iz mog iskustva , cesto mi en zeli seedat stvari nakon sto ih skinem , ili seeda ono par kilobajta u sat vremena.

evo skinuo sam jedan mp3 (naravno , ne komercijalni , sve legalno ) sa privatne stranice , vec jedno 5 dana mi je lap upaljen i spojen na net , pjesma od 5 mb je skinuta ono u par minuta , a za to vrijeme otkako mi ej torrent aktivan , dakle recimo 5 dana je uploadano 37 mb. kazem , 24h spojeno na net.

Tek rođen Postignuća:
    7 days registered

Datum registracije
    Oct 2010
    Mobitel
    0998302126
    Operater
    T-Mobile
    mene zanima kad skinem igricu pokazemi se neka NTI ikona kad kliknem na nju onda mi se prikaze nes kao da je moram skinut na cd.Kada je skinem opet nis.Jel mi moze ko pomoc. Hvala!

Forumaš sa stažem Postignuća:
    SocialVeteran5000 Experience Points

Datum registracije
    Sep 2009
    Mobitel
    iPhone 3G 8GB
    Operater
    m:tel
    Bodovi: 5.172, Nivo: 17
    Bodovi: 5.172, Nivo: 17
    jedan offtopic Samo da se zahvalim kreatoru teme,frendu 5 dana objasnjavam kako da skida nesto preko torrenta ali on ne konta
    Sad mu samo posaljem link od teme i cao
    Nije vazno ciljati u metu,nego metati u cilj :)))

Najčlan 2009.
    Datum registracije
    Oct 2006
    Mobitel
    Moto G
    Operater
    Tele2
    Godina
    21
    vlado- vjerojatno je ekstenzija .iso pa trebaš Deamon Tools ili spržiti na CD/ DVD.
    stevan- pa će onda tu gnjaviti

Postignuća:
    Nagrade:
    Master Tagger

Datum registracije
    Jan 2007
    Mobitel
    Nokia Lumia 920
    Operater
    tomato
    Godina
    22
    Update:
    • Upload novih slika na drugi image hosting servis
    • Editiranje posta da bude pregledniji
    • Dodavanje novih linkova na poznatije antivirusne programe kao i dopuna terminologije
    • Stavljanje novijeg YT videa s dopunjenim objašnjenjima
    Zadnji uredio Mario92 : 02-08-2011 u 23:09
    NOKIA|Lumia 920

20. 'Hvala' kaže:

Tek rođen Postignuća:
    7 days registered

Datum registracije
    Nov 2011
    sve je to lijepo divno i krasno samo treba imat živaca lupkat po laptopu i tražit koji torent skinut i kako.hvala na trudu za nas neznalice...idem probat sad.

Tek rođen Postignuća:
    7 days registered

Datum registracije
    Nov 2011
    jel mi možete pokazat kako da se nakon jednog skinutog torenta počne automatski skidat drugi torent, a ne da se oba skidaju zajedno jer je onda sporije !??? ako može sa programm utorrent ?!!?
    hvala

crvenkapica_hž
    Datum registracije
    Jul 2006
    Mobitel
    Mi2S
    Operater
    HT HR
    Bodovi: 16.666, Nivo: 31
    Bodovi: 16.666, Nivo: 31
    Ukupna aktivnost: 26,0%
    opcije/postavke/redoslijed/najveći broj aktivnih preuzimanja
    stavi 1
    primjeni
    ok
    MI2S

Tek rođen Postignuća:
    1 year registered1000 Experience Points

Datum registracije
    Nov 2011
    Bodovi: 1.286, Nivo: 8
    Bodovi: 1.286, Nivo: 8
    Svaka čast Mario, sad i ja (potpuna neznalica) skidam film. Hvala

What's inside
    Datum registracije
    Sep 2006
    Mobitel
    X6 - 32GB
    Operater
    BH Telecom & m:tel
    Godina
    24
    Bodovi: 19.632, Nivo: 33
    Bodovi: 19.632, Nivo: 33
    Pozz!
    Imam jedan problem i nezz kak da ga rijesim. Naime,stavio sam jednu seriju da se skida (30-tak GB), u medjuvremenu mi je komp toliko nakupio virusa i usporen da ga jednostavno moram srediti,pod tim mislim formatirat, seriju nisam jos uvijek skinuo, ostalo mi je nekih 10-tak GB.
    Kako sad da nastavim download od tog mjesta na nekom drugom racunaru (mom laptopu). Pronasao sam na google-u nacin kako ide,ali posto je torrent file isao preko piratebay-a znate svi da se nigdje na racunaru ne sacuva onaj mali torrent file.
    A on mi je potreban da bih to sve prebacio na drugi racunar
    ###1410989180026

Apple Moderator
    Datum registracije
    Mar 2005
    Mobitel
    iPhone 5
    Operater
    T-Mobile
    Bodovi: 67.792, Nivo: 63
    Bodovi: 67.792, Nivo: 63
    U windowsima idi u C:\users\ime-xxxx\AppData\Roaming\Utorrent (ako se ne vidi, Control Panel-Folder options-tab View-Show hidden files....)

Taj cijeli folder prenesi na drugi komp na istu lokaciju. I normalno da moras prenijeti one fileove (foldere) koji su vec skinuti ili do pola skinuti (svih 30 GB)
    iPhone 5 16 GB

Mio Navigator Postignuća:
    VeteranOverdriveSocial25000 Experience Points

Datum registracije
    May 2009
    Mobitel
    HTC One X , Flyer
    Operater
    .T...
    Bodovi: 25.157, Nivo: 38
    Bodovi: 25.157, Nivo: 38
    Ukupna aktivnost: 99,7%
    Ukupna aktivnost: 99,7%
    @ Mario92

Svaki Ti čast na na Tutorialu iz prvog posta ! Onaj Hvala s lijeve strane nije dovoljan ...

Nisam baš neki računalni "Laik" , mislim da znam dosta ! Dečki u slijedećim postovima toliko su zakomplicirali ,
    tako da unatoč nekoliko puta pročitanog teksta nisam razumio gotovo ništa ! Ispadam neznalica , ali ...

Trudio sam se "skužiti" Post 5# koji je napisao @georgy , ali terminologija je užasno "teška" ...
    Where Does He Get All Those Wonderful Toys ?

EMP moderator
    Datum registracije
    Jun 2005
    Mobitel
    Prestigio PAP4500DUO
    Operater
    T-Mobile | VIPnet
    Godina
    28
    Bodovi: 20.047, Nivo: 34
    Bodovi: 20.047, Nivo: 34